Žymiausių pasaulio teatro lėlių kopijų muziejus

Magiškasis balaganiūkštis
užburtoje karalystėje

Teatro Sala pristato naujieną – neseniai joje duris atvėrė „Žymiausių pasaulio teatro lėlių kopijų muziejus“. Jame apsilankę sužinosite, kokia paslaptinga, neįtikėtina ir nuostabi yra teatro lėlių istorija. Istorinių lėlių parodoje susipažinsite su įvairių laikotarpių, tautų ir tipų lėlėmis: pirštininėmis, marionetėmis, šešėlinėmis, klasikinėmis bei moderniomis.

Čia taip pat pamatysite žymiausias pasaulio lėles: Antikos laikų lėles-skulptūrėles, Romos Imperijos laikotarpio žymiausią lėlę Makusą, anglų triukšmadarį, keistuolį ir išminčių Pančą, tikrą nacionalinį rusų didvyrį Petrušką, Petruškos vyresnįjį brolį italą Pulčinelį, prancūzą Polišinelį ir kitus.

Ar žinojote, kad amžių tėkmėje teatro lėlės pergyveno sudėtingus laikus? Iškentėjo pasaulio karus, patyrė daug nusivylimų ir bausmių? Žmones, kuriančius teatro lėles, už „velnišką“ meną įkvepiantį gyvybę negyviems daiktams, negailestingai baudė karaliai ir imperatoriai. Ypač žiauri lėlininkams ir lėlėms buvo Viduramžių Inkvizicija. Tryliktame amžiuje Europoje buvo uždraustos marionetės ir pirštininės lėlės. Septynioliktame amžiuje buvo suimtas žymus šveicarų lėlininkas Brioše, apkaltintas raganavimu. „Jis privertė savo mažus žmogeliukus kalbėti, ginčytis ir judėti“ – toks buvo teismo nuosprendis.

Vis tik teatro lėlės išliko nemirtingos! Viso pasaulio žmones ir lėlininkus vienija meilė lėlių humorui ir grožiui. Lėlės konkuruoja su žymiausiais pasaulio aktoriais bei vaidina sudėtingiausias pjeses. Parodoje sužinosite, kad teatro lėlių tradicijos – įpūtusios naujų vėjų dvidešimtojo amžiaus pabaigoje, kai kūrė meno pasaulį praturtinę lėlininkai S. V. Obrascovas, Ž. P. Obera, profesorius J. Skūpa, I. Skūpova, I. Zaiceva ir kiti – tęsiasi iki šiol.

Kur? Kada?

Į „Žymiausių pasaulio teatro lėlių kopijų muziejų“, įsikūrusį Teatro Saloje (S. Stanevičiaus g. 24, Vilniuje) gali patekti visi norintys. Registracija ir informacija tel. 8 670 97832.

Muziejuje galite užsisakyti šias edukacines programas:

1. Lėlių teatro istorija

Ar žinote, kada ir kur atsirado pirmoji teatro lėlė, kaip ji atrodė? Kodėl lėlių teatrai buvo tokie mėgiami viso pasaulio tautų? Kokią grėsmę lėlės kėlė valstybių ir imperijų saugumui? Už ką teatro lėlėms kirsdavo galvas? Programos metu išgirsite įdomią ir įtraukiančią lėlių teatro istoriją. Taip pat sužinosite istorinių lėlių gamybos paslapčių.

2. Mapetai

Programos metu legendinio amerikiečių lėlininko Džimio Hensono XX amžiuje sukurtos lėlės mapetai vaikams pasakos tūkstančius metų siekiančią lėlių teatro istoriją ir pristatys lėles iš įvairių pasaulio šalių: marionetę Pinokį, pagalinę lėlę Džiavą, pirštukinę baleriną, šešėlinį beždžionių dievą Hanumaną, indų Radžistanį, anglų Pančą ir Džudę, rusų Petrušką, prancūzų Ginjo, italų Pulčinelį, Sicilijos karį ir legendinio lėlininko Frenko Ozo lėlę – Žmogų.

Edukacinių programų trukmė nuo 60 iki 120 minučių. Užsiėmimai vyksta nuo antradienio iki sekmadienio. Vieno užsiėmimo kaina vienam asmeniui – 5 Eur.
Būtina išankstinė registracija tel. 8 670 97832.
Vieta: Teatro Sala, S. Stanevičiaus g. 24, Vilnius.

Idėja

Šio projekto idėja – parodyti, kokią reikšmę teatro lėlės vaidino įvairiais istoriniais periodais: nuo Antikos laikų iki XX amžiaus. „Teatro lėlių pamiršti negalima, nes jų svarba žmonijos kultūros istorijai milžiniška, – pasakoja parodos iniciatorė režisierė Rita Urbonavičiūtė. – Istorinės lėlės yra tarsi pirmieji ruporai, žinių pranešėjai, skleidę naujienas apie tai, kas vyksta vienoje ar kitoje šalyje. Mes dabar naudojamės kompiuteriais, o tais laikais vienas iš svarbių informacijos šaltinių buvo – teatro lėlės! Dar visai neseniai, vos prieš kelis šimtus metų karaliai teatro lėles baudė, nes šios pasakydavo apie juos per daug ir ne tai, kas buvo liepiama. Ir lėlės, ir jas kūrę menininkai už drąsą net padėdavo galvas.“

 

TEATRO SALA   Tel. (+370) 614 43997